sobota, 29 września 2012

Walcownia gorących blach

To ostatni post w, którym prezentuję zdjęcia z wycieczki po zakładzie dawnej Huty Sendzimira. Dziś prezentuję halę walcowi gorących blach. Cała hala robi wrażenie swym rozmiarem, obowiązkowo kaski na głowę i zatyczki do uszu. Długość linii to 396m a wydajność walcowni to 2400000 t/rok.

Gdy ArcelorMittal sprywatyzował Hutę Sendzimira jednym z warunków zawartych w umowie znalazł się projekt modernizacji walcowni gorących blach. Jednak był to koniec lat 90tych. Rynek uległ zmianie i zamiast modernizować zdecydowano się na budowę nowej hali, wyposażonej w maszyny Simensa. Dokonano tego w dwa lata. Koszt krakowskiej walcowni to 1,2 mld zł.




Na zdjęciu powyżej, po prawej widać piec pokroczny, z którego gorąca stal jest transportowana na taśmę walcowni i następnie transportowana do widocznej w dali klatki wstępnej. Gdzie - zgodnie z nazwą stal podlega wstępnemu walcowaniu.

Maksymalna wydajność pieca pokrocznego to 450 t/godz.
Maksymalna temp. 1250 C +/- 10 C

Natomiast moc silników napędzających walcarkę wstępną to 2 x 8000 kW !





Powyżej widok ogólny na halę blachy gorącej. Kolejny proces po wstępnym walcowaniu blachy to tak zwana walcarka wykańczająca. Blacha najpierw jest cięta, później następuje chłodzenie laminarne. Jest to kąpiel wciąż gorącej blachy w odpowiednich cieczach, proporcjach i czasie dzięki, którym blacha nabiera takich a nie innych właściwości. Na samym końcu stal trafia do zwijarki gdzie później przy pomocy suwnic jest przygotowywana do dalszego transportu.




1 komentarz:

www.dsmtech.pl pisze...

Walcowanie blachy to proces szalenie istotny dla przemysłu. Bez takich blach wiele procesów byłoby niemożliwych do realizacji.